Vývoj cen nemovitostí v Chorvatsku za r. 2022 a výhled na r. 2023

13 července, 2023

V aktuálním článku se věnujeme vývoji růstu cen nemovitostí v roce 2022, v návaznosti na shromážděná a vyhodnocená data statistickým úřadem Eurostat. Data o růstu cen nemovitostí v roce 2023 budou k dispozici až příští rok. Můžeme však s ohledem na vlastní zjištění konstatovat, že růst cen pokračuje i v roce 2023.

Průměrná cena za metr čtvereční domu v Chorvatské republice vzrostla oproti předchozímu roku (2021) o 15 procent a činila ke konci roku částku 1 863 EUR. U bytů činila ke konci roku 2022 průměrná cena 2 658 EUR za metr čtvereční, což představuje meziroční nárůst (2021/2022) o 17 procent.

obr.č. 1 graf – růst průměrné ceny za 1 m2 obytné plochy, 2020–2022
žlutá – byty
šedá – domy

Nejdražší metr čtvereční u obytných budov (průměr byty a domy) byl ke konci roku 2022 dle očekávání na pobřeží, a to v Dubrovnicko-neretvanské župě (2 843 EUR), Splitsko-dalmatské župě (2 753 EUR) a Istrijské župě (2 559 EUR).

obr.č.2  mapa žup Chorvatska – průměrná cena za 1 m2 obytné plochy, domy a byty společně, prosinec 2022

Nejvyšší růst ceny nemovitostí byl zaznamenán Istrijské župě, ceny za metr čtvereční domů tam vzrostly o 21 procent, u bytů dokonce o 28 procent.

V roce 2022 tak šlo o největší nárůst cen nemovitostí v Chorvatsku od doby, kdy Eurostat disponuje údaji, přesněji od prvního čtvrtletí roku 2010. Chorvatská národní banka má k dispozici starší údaje a pohled na ně prozradí, že jde o největší meziroční nárůst cen od konce roku 2003, kdy byl zaznamenán růst o 20,9 procenta (ve srovnání s rokem 2002).

Guvernér HNB Boris Vujčić se domnívá, že existují zásadní důvody, proč je růst cen nemovitostí v Chorvatsku tak velký a že nejde o žádnou „bublinu“. Jako první důvod uvádí nízké úroky z úvěrů v předchozím období spolu s nízkými sazbami na vkladech, které vedly k tomu, že lidé vybírali úspory z bank a investovali do nemovitostí. Dalším důvodem je přechod na EURo a utrácení části peněz za nemovitosti před datem vstupu do Schengenu. Očekávaný vstup do Schengenu přispěl k růstu tím, že trh s nemovitostmi v Chorvatsku se stane pro cizince atraktivnější než dříve.

Specifika chorvatského trhu s nemovitostmi spočívají zejména v tom, že v loňském roce byla více než polovina nemovitostí v zemi koupena tzv. za hotové, tedy bez úvěrů a více než třetinu (36 %) nemovitostí kupují cizí státní příslušníci.

Soudě dle vývoje prodejů v letošním roce 2023 na základě informací od naších partnerských kanceláří v Chorvatsku zájem cizinců o nákup nemovitostí v Chorvatsku pokračuje, čemuž se přizpůsobují i prodávající. Avšak růst cen nemovitostí v tomto roce není tak vysoký, jako v roce 2022. Letošní růst cen víceméně odpovídá inflaci v zemi (7 %), kdy vlastníci nově stavěných nemovitostí promítají do ceny nemovitostí zejm. nárůst ceny stavebních materiálů a souvisejících nákladů (cena práce, dopravy apod.). U starších nemovitostí sledujeme stagnaci ceny. Pouze v případě ne moc atraktivních nemovitostí, u kterých prodávající spěchá na prodej, se občas vyskytnou případy poklesu ceny. Prodávající jsou srozuměni s tím, že prodej nemovitosti může trvat i více než rok (zejména té v méně atraktivní lokalitě) a přes sezónu nemovitost pronajímají, i když je inzerována jako nemovitost na prodej.

Aktualizace 6.11.2023

S koncem podzimu 2023 (hlavními prodejními obdobími jsou duben - červen, září - říjen) dochází k celkové stagnaci cen a většina prodávajících vyčkává na další vývoj inflace a chování trhu na jaře 2024.

poslední aktualizace: 06-11-2023

Sdílet tento článek:

Adriatic Real

Realitní kancelář Adriatic Real s.r.o. specializující se na zprostředkování koupě nemovitosti na jadranském pobřeží Chorvatska a Černé Hory.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram