Informace o nákupu v Chorvatsku

Nákup nemovitosti v Chorvatsku je ideální příležitost pro investování do nemovitostí. A to jak pro ty zájemce, kteří by si rádi pořídili svoji nemovitost za účelem pravidelné rekreace na jadranském pobřeží, tak pro investory, kteří chtějí dobře zhodnotit svoje volné finanční prostředky – jednak spolehnutím se na trvalý růst hodnoty nemovitostí (nákup nemovitosti a její následný prodej po několika letech s vysokým zhodnocením vložených peněz), tak i dalším komerčním využití nemovitostí (nájem atp.). Ceny nemovitostí Chorvatsku pravidelně rostou a tento trend bude i nadále pokračovat po vstupu Chorvatska do tzv. Schengenského prostoru a přijetí měny EUR od 1.1.2023.

V našem katalogu můžete najít nemovitosti pomocí vyhledávače, kdy základní vyhledavač filtruje nemovitosti dle typu, oblasti a ceny. Podrobný vyhledavač nabízí další parametry jako je kód nemovitosti (každá nemovitost má unikátní kód pro pozdější snadné vyhledání), dále pak obec, počet místností obyvatelné nemovitosti a vzdálenost od moře.

Při osobním jednání Vám poskytneme informace o tom, jak celý proces koupě nemovitosti proběhne, a to počínaje prohlídkou nemovitostí až po zapsaní Vašeho vlastnického práva do evidence vedené soudem.

V nabídce máme i luxusní nemovitosti, jejichž majitel si nepřál zveřejnění nabídky. Tyto nemovitosti Vám můžeme představit při osobním jednání.

Proces koupě nemovitosti

Nemovitosti v Chorvatsku mohou kupovat jak občané ČR, tak právnické osoby se sídlem v ČR. Po výběru nemovitosti v našem vyhledávači (v případě, že Vás žádná nemovitost nezaujala, napište nám prosím e-mailem parametry nemovitosti, kterou plánujete koupit a my Vám zašleme další nabídky nemovitostí, které budou vyhledány našimi smluvními partnery) Vám k dané nemovitosti poskytneme bližší informace a sdělíme Vám, jaký bude postup nákupu. Následně s naší společností podepíšete smlouvu o realitním zprostředkování, přičemž Vám bude předán výpis z pozemkové knihy vlastnictví dané nemovitosti získané od místního soudu (v Chorvatsku tyto knihy vedou soudy). Katastr nemovitostí vede pouze mapy, technické údaje apod.

Následným krokem je prohlídka nemovitosti v Chorvatsku a seznámení se se všemi dokumenty k nemovitosti. V případě, že se rozhodnete nemovitost koupit, je možné celý proces koupě  realizovat i do několika dní (počínaje získáním OIB po podání návrhu na změnu vlastnictví u soudu). Nejprve musí kupující získat u finančního úřadu OIB (osobni identifikacijski broj, osobní identifikační číslo, obdoba našeho DIČ/IČO). Toto je možné vyřídit na počkání při návštěvě finančního úřadu, případně lze i vyřídit e-mailem.

Pokud máte finanční prostředky na zaplacení celé kupní ceny, je možné rovnou přistoupit k podpisu kupní smlouvy (kupoprodajni ugovor) u notáře.

Pokud si však potřebujete začít vyřizovat hypoteční úvěr či jinou záležitost a nemovitost plánujete koupit, je možné si nemovitost nejprve zarezervovat podpisem rezervační smlouvy (rezervacijski ugovor) a zaplacením rezervační zálohy ve výši cca 3-5% z kupní ceny.

Následně (či namísto rezervační smlouvy) je možné uzavřít i smlouvu o smlouvě budoucí kupní (predugovor). Vše záleží na Vás, jakým způsobem chcete nákup nemovitosti realizovat (časové a finanční možnosti). Smlouva o smlouvě budoucí kupní vymezí přesné podmínky koupě nemovitosti a způsob platby kupní ceny. Po podpisu této smlouvy kupující zaplatí zálohu (kapara) přímo prodávajícímu ve výši 10% z kupní ceny (je možno zaplatit do úschovy notáři, za úschovu a další kroky notáře je však nutné počítat s náklady navíc). Pokud by po podpisu smlouvy o smlouvě budoucí kupní prodávající neplnil svůj závazek uzavřít kupní smlouvu, byl by povinen Vám kromě vrácení zálohy zaplatit i smluvní pokutu ve výši zaplacené zálohy. Pokud by nesplnil svůj závazek kupující, záloha by propadla prodávajícímu. Všechny dokumenty jsou před podpisem zkontrolovány advokátem.

Podpis kupní smlouvy (kupoprodajni ugovor) je zpravidla realizován u notáře. Vedle chorvatského znění zajišťujeme vyhotovení smlouvy i v českém jazyce. Následně prodávající po obdržení kupní ceny vydá kupujícímu dokument tabularna izjava (tabulární prohlášení), kde výslovně prohlašuje, že obdržel celou kupní cenu a že souhlasí s tím, aby bylo vlastnické právo k nemovitosti převedeno na kupujícího. Tento dokument je také nutné notářsky ověřit, v případě úhrady kupní ceny při podpisu kupní smlouvy může být tento dokument součástí kupní smlouvy. Kupní cena se hradí vždy převodem mezi bankovními účty v EUR.

Ihned poté je našim smluvním advokátem elektronicky podán u místního soudu návrh na změnu vlastnictví spolu s kopiemi kupní smlouvy a tabulárního prohlášení, a do několika dní je nový vlastník zapsán.

O změně vlastnictví je notářem informován místní finanční úřad, který zašle do několika měsíců (není stanovena pevná lhůta pro vyměření a zaslání) novému vlastníkovi platební výměr k dani z převodu nemovitosti ve výši 3 %, kterou je nový vlastník povinen uhradit do 15 dnů ode dne doručení výměru. Zejména novostaveb, jejichž dodání podléhá dani z přidané hodnoty, se daň z převodu nehradí.

V rámci celého procesu nákupu nemovitosti v Chorvatsku je třeba počítat s těmito náklady:

- náklady na cestu do Chorvatska a ubytování (prohlídka nemovitosti, podpis smluv),

- 50 EUR za soudní překlad kupní smlouvy do češtiny, cca 100 EUR poplatky u notáře a podání návrhu na změnu vlastnictví u soudu,

- provize realitní kanceláři ve výši 3 % z kupní ceny,

- daň z převodu nemovitosti ve výši 3 % z kupní ceny.

 

 

Pokud jste vhodnou nemovitost nenašli v naší nabídce, napište nám a my ve spolupráci s chorvatskými kolegy vyhledáme další nemovitosti dle Vašich požadavků (v současné době jsou na chorvatském realitním trhu na prodej tisíce nemovitostí a z technických důvodů není možné inzerovat veškerou nabídku nemovitostí v Chorvatsku).

 

 

Seznam užitečných odkazů:

  • pozemkové knihy vlastnictví nemovitostí vedené soudy:

https://oss.uredjenazemlja.hr/public-services/review-lr-bdc

  • katastr nemovitostí:

https://oss.uredjenazemlja.hr/map

  • notářské úřady

https://www.hjk.hr/Uredi

  • právní předpisy:

https://www.zakon.hr/

  • daňová správa:

https://www.porezna-uprava.hr/Stranice/Naslovnica.aspx

 

poslední aktualizace: 06-11-2023

Potřebujete poradit?

Zavolejte nám na + 420 608 056 566 nebo nám napište

Adriatic Real

Realitní kancelář Adriatic Real s.r.o. specializující se na zprostředkování koupě nemovitosti na jadranském pobřeží Chorvatska a Černé Hory.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram