Informace o nákupu

Nákup nemovitosti v Chorvatsku je ideální příležitost pro investování do nemovitostí. A to jak pro ty zájemce, kteří by si rádi pořídili svoji nemovitost za účelem pravidelné rekreace na jadranském pobřeží a usnadnili si jako majitelé nemovitosti v době covidové vstup na území Chorvatska, ty pro ty investory, kteří chtějí dobře zhodnotit svoje volné finanční prostředky – jednak spolehnutím se na trvalý růst hodnoty nemovitostí (nákup nemovitosti a její následný prodej po několika letech s vysokým zhodnocením vložených peněz), tak i dalším komerčním využití nemovitostí (nájem apod.).

Ceny nemovitostí Chorvatsku pravidelně rostou tempem cca 10% ročně a tento trend bude i nadále pokračovat (zejm. s ohledem na dlouhodobě pokračující růst počtu osob disponujících volnými finančními zdroji). Po vstupu Chorvatska do tzv. Schengenského prostoru (termín doposud není znám, Chorvatsko však podmínky pro vstup splnilo) se předpokládá pokračování tempa růstu cen nemovitostí mj. i díky snazšímu přístupu na jeho území a souvisejícím zvýšení bezpečnosti a právní jistoty v Chorvatsku. Pravděpodobně od 1.1.2023 bude v zemi zavedena evropská měna EUR.

 

V našem katalogu můžete najít nemovitosti pomocí vyhledávače, kdy základní vyhledavač filtruje nemovitosti dle typu, oblasti a ceny. Podrobný vyhledavač nabízí další parametry jako je kód nemovitosti (každá nemovitost má unikátní kód pro pozdější snadné vyhledání), dále pak obec, počet místností obyvatelné nemovitosti a vzdálenost od moře.

Při osobním jednání Vám poskytneme informace o tom, jak celý proces koupě nemovitosti proběhne, a to počínaje prohlídkou nemovitostí až po zapsaní Vašeho vlastnického práva do evidence vedené soudem.

V nabídce máme i luxusní nemovitosti, jejichž majitel si nepřál zveřejnění nabídky. Tyto nemovitosti Vám můžeme představit při osobním jednání.

 

Proces koupě nemovitosti

Nemovitosti v Chorvatsku mohou kupovat jak občané ČR, tak právnické osoby se sídlem v ČR. Po výběru nemovitosti v našem vyhledávači (v případě, že Vás žádná nemovitost nezaujala, napište nám prosím e-mailem parametry nemovitosti, kterou na Istrii plánujete koupit a my Vám zašleme další nabídky nemovitostí, které budou vyhledány našimi smluvními partnery) Vám k dané nemovitosti poskytneme bližší informace a sdělíme Vám, jaký bude postup nákupu. Následně s naší společností podepíšete smlouvu o realitním zprostředkování, přičemž Vám bude předán výpis z pozemkové knihy vlastnictví dané nemovitosti získané od místního soudu (v Chorvatsku tyto knihy vedou soudy). Katastr nemovitostí vede pouze mapy, technické údaje apod.

Následným krokem je prohlídka nemovitosti v Chorvatsku a seznámení se se všemi dokumenty k nemovitosti. V případě, že se rozhodnete nemovitost koupit, je možné celý proces koupě  realizovat i do několika dní (počínaje získáním OIB po podání návrhu na změnu vlastnictví u soudu). Nejprve musí kupující získat u finančního úřadu OIB (osobni identifikacijski broj, osobní identifikační číslo, obdoba našeho DIČ) Toto je možné vyřídit na počkání při návštěvě finančního úřadu.

Pokud máte finanční prostředky na zaplacení celé kupní ceny, je možné rovnou přistoupit k podpisu kupní smlouvy (kupoprodajni ugovor) u notáře.

Pokud si však potřebujete začít vyřizovat hypoteční úvěr či jinou záležitost a nemovitost plánujete koupit, je možné si nemovitost nejprve zarezervovat podpisem rezervační smlouvy (rezervacijski ugovor) a zaplacením rezervační zálohy ve výši cca 3-5% z kupní ceny.  Následně (či namísto rezervační smlouvy) je možné uzavřít i smlouvu o smlouvě budoucí kupní (predugovor). Vše záleží na Vás, jakým způsobem chcete nákup nemovitosti realizovat (časové a finanční možnosti). Smlouva o smlouvě budoucí kupní vymezí přesné podmínky koupě nemovitosti a způsob platby kupní ceny. Po podpisu této smlouvy kupující zaplatí zálohu (kapara) přímo prodávajícímu ve výši 10% z kupní ceny (je možno zaplatit do úschovy notáři, za úschovu a další kroky notáře je však nutné počítat s náklady navíc). Pokud by po podpisu smlouvy o smlouvě budoucí kupní prodávající neplnil svůj závazek uzavřít kupní smlouvu, byl by povinen Vám kromě vrácení zálohy zaplatit i smluvní pokutu ve výši zálohy. Pokud byste nesplnili svůj závazek Vy, záloha by propadla prodávajícímu. Všechny dokumenty jsou před podpisem zkontrolovány advokátem.

Podpis kupní smlouvy (kupoprodajni ugovor) je zpravidla realizován u notáře (v Chorvatsku je notář plně státní instituce). Smlouva se vždy podepisuje i v českém jazyce (dle chorvatského práva musí být kupní smlouva i v jazyce kupujícího, pokud je cizinec). Následně prodávající po obdržení kupní ceny vydá kupujícímu dokument tabularna izjava, kde výslovně prohlašuje, že obdržel celou kupní cenu a že souhlasí s tím, aby bylo vlastnické právo k nemovitosti převedeno na kupujícího. Tento dokument je také nutné notářsky ověřit, v případě úhrady kupní ceny při podpisu kupní smlouvy může být tento dokument součástí kupní smlouvy. Kupní cena se hradí vždy převodem mezi bankovními účty a v chorvatských kunách (HRK).

Ihned poté je možné již podat u místního soudu návrh na změnu vlastnictví spolu s dokumenty (zejm. tabularna izjava). Soud by měl provést zápis nového vlastníka do 60 dní, po zápisu je třeba informovat i katastr nemovitostí.

Do 30 dnů od podpisu kupní smlouvy je třeba podat u finančního úřadu daňové přiznání k dani z převodu nemovitosti (ve výši 3 %, u novostaveb se však nehradí).

 

V rámci celého procesu nákupu nemovitosti v Chorvatsku je třeba počítat s těmito náklady:

- náklady na cestu do Chorvatska a ubytování (prohlídka nemovitosti, podpis smluv),

- odměna pro advokáta za právní služby ve výši 1-2% z kupní ceny (většinou pouze v případech, že prodej není realizován ve spolupráci s naší smluvní kanceláří v Chorvatsku),

- 1000 HRK za soudní překlad kupní smlouvy do češtiny, 300 HRK za notáře, 250 HRK za podání návrhu na změnu vlastnictví u soudu,

- provize realitní kanceláři ve výši 3 % z kupní ceny,

- daň z převodu nemovitosti.

 

Další informace

Jako vlastník nemovitosti platíte místní daň obecnímu úřadu cca 25 Kč/m2 užitné plochy nemovitosti za rok a v podobné výše je i komunální poplatek. Pro úhrady těchto poplatků a dalších plateb za energie je výhodné si zařídit bankovní účet v chorvatské bance vedený v HRK. Pro tyto účely budete (vedle dokumentů osvědčujících Vaše vlastnictví nemovitosti) potřebovat i potvrzení o daňovém domicilu, které Vám vystaví finanční úřad v České republice.

 

Souhrn užitečných odkazů:

pozemkové knihy vlastnictví nemovitostí vedené soudy:

https://e-izvadak.pravosudje.hr/public/lrServices.jsp?action=publicLdbExtract

katastr nemovitostí:

https://www.katastar.hr/#/

notářské úřady

https://www.hjk.hr/Uredi

právní předpisy:

https://www.zakon.hr/

daňová správa:

https://www.porezna-uprava.hr/Stranice/Naslovnica.aspx

Potřebujete poradit?

Zavolejte nám na + 420 608 056 566 nebo nám napište

Adriatic Real

Realitní kancelář Adriatic Real s.r.o. specializující se na zprostředkování koupě nemovitosti na jadranském pobřeží Chorvatska. Koupě nemovitosti v Chorvatsku v současné době představuje jednu z nejvýhodnějších možností, jak zhodnotit finanční prostředky.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram